Az Országgyűlés többsége 2025. áprilisában elfogadta a kábítószer előállításának, használatának, terjesztésének és népszerűsítésének tilalmát szigorító javaslatcsomagot. Az új drogtörvény (2025. évi XIX. törvény) 2025. június 15-én lép hatályba.
Az új törvény szerint a szintetikus szerek használata is bűncselekmény lesz – nem szabálysértés, mint eddig –, és az elterelésnél, a rehabilitációnál, és a prevenciónál is várható változás. Az egyik újszerű megközelítés, hogy nem lesz különbség a hagyományos drogok és a szintetikus szerek között – nyilatkozta Horváth László drogügyi kormánybiztos.
Mint az a 2025. április 1-jén benyújtott törvényjavaslatban olvasható:
„a kormány zéró toleranciát hirdetett a kábítószerek ellen. A tudatmódosító szerek terjedése egyre több embert, egyre fiatalabb korosztályt, akár gyermekeket is veszélyeztet. A kábítószer súlyosan károsítja az egészséget, megöli az embereket, bűncselekményekhez, balesetekhez, a közbiztonság általános romlásához, tragédiákhoz vezet.
A cél a kábítószer és az illegális tudatmódosító szerek használatának, terjesztésének és
népszerűsítésének teljes felszámolása.”
Középiskolákban drogprevenciós előadások keretében hallhatnak a diákok ismertetőt az új drogtörvényről, az iskolai programok összes területén fokozott, kiemelt hangsúlyt kap a prevenciós tevékenység.
A rendőrség több évtizedes tapasztalattal rendelkezik az iskolai bűnmegelőzési oktatás területén. A DADA program az általános iskolákban, az ELLEN-SZER a középiskolákban van jelen, az Iskolai Bűnmegelőzési Tanácsadók a középiskolákban tevékenykednek.
Az ELLEN-SZER programról
A program főbb céljai az önálló gondolkodásra nevelés, a kritikai gondolkodás kialakítása, a csoportban működés megtanulása, az egyéni felelősség szerepének megmutatása, a döntési képesség fejlesztése, az összefüggésekben, rendszerben gondolkodás fejlesztése, szociális kompetenciák, az empátia és az érzelmi intelligencia fejlesztése, a fiatalok értékrendjének a társadalom számára is hasznos formálása.
A program alaptétele, hogy emelje a fiatalok biztonságát a legsúlyosabb devianciákkal, a bűnözéssel és a szerfogyasztással szemben. Tudatosítsa bennük, hogy a bűncselekményekkel szemben fel lehet és kell lépni, ne tűrjék el, hogy áldozat váljék belőlük, kérjenek segítséget, illetve áldozattá válásuk elkerülése érdekében alkalmazzák az oktatás során megismert technikákat. Ne szimpatizáljanak olyan kihívásokkal, amelyekről tudják, hogy másoknak kárt okoznak, és saját magukra nézve is veszélyeket rejtenek.
Iskolai Bűnmegelőzési Tanácsadók
2013 szeptemberében kezdte meg munkáját az „iskolai bűnmegelőzési tanácsadói hálózat”. A bűnmegelőzési tanácsadók feladata a középiskolába, szakiskolába vagy szakközépiskolába járó fiatalok bűncselekményekkel szembeni fokozott védelme mind elkövetői, mind a sértetti oldalon, kiemelt figyelemmel az internet veszélyeire, a családon belüli erőszakra, a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekre, valamint a közlekedésbiztonságra.
Letölthető drogprevenciós kézikönyv:
ÁGOTA Alapítvány: https://agotaalapitvany.hu/storage/app/media/drogprevencios-kezikonyv.pdf
Ajánló

Vonatkozó jogszabály: A kábítószer előállításának, használatának, terjesztésének, népszerűsítésének tilalmával összefüggő törvénymódosításokról szóló 2025. évi XIX. törvény