A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány 2025. május 13-án tette közzé a 2024-es év gyermekjogi eseményeit összegző jelentését. A kilencedik éve megjelenő kiadvány az eddigieknél is élesebb képet mutat arról, milyen kihívásokkal szembesült tavaly a magyar gyermekvédelmi rendszer.
A jelentés számos megdöbbentő adatot mutat be, írja a Hintalovon:
- A sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekek aránya 8. osztályban már elérte a 11%-ot.
- 2010 óta 26-ról 17-re csökkent a gyermekpszichiátriai gondozóintézetek száma, miközben egyre több gyereket tartanak nyilván pszichiátriai problémákkal.
- Az önsértéssel küzdő gyerekek száma ötszörösére, az öngyilkossági gondolatokkal élőké pedig 2,5-szeresére nőtt a lelkisegély vonalat működtetők adatai szerint.
- Minden bántalmazástípus esetében nőtt a gyermekvédelmi rendszerben nyilvántartott gyerekek száma.
Ezekkel a kihívásokkal egy olyan rendszernek kellene megküzdenie, amelyből több ezer pedagógus, pszichológus, gyermekpszichiáter, iskolaorvos és fejlesztő szakember hiányzik.
Mit mondanak a gyerekek?
A jelentés készítésében idén is aktív szerepet vállaltak a Kiskorú Kollégák – 13–17 éves fiatalok, akik saját tapasztalataikat osztották meg. Elmondásaikból kiderül, hogy a gazdasági nehézségek és a bántalmazás mindennapos élményként vannak jelen a gyerekek életében.
Pozitív lépések is születtek
A kritikus pontok mellett a jelentés elismeri az előrelépéseket is: többek között emelkedett a nevelőszülői illetmény, több örökbefogadás történt, mint egy évvel korábban, és bővült a gyerekek online biztonságát célzó szabályozás.
