Óvodákban, és általános iskolák alsó tagozatán is jól hasznosítható ismeretterjesztő anyagokkal segíti a pedagógusok, gyerekekkel foglalkozó más szakemberek munkáját a Bűnmegelőzési és Oktatási Szolgáltató Központ Egyesület, melynek célja többek között a bűn- és balesetmegelőzés, a gyermek- és ifjúságvédelem, a társadalom tagjainak védelme a bűnözéssel szemben, az áldozattá és elkövetővé válás kockázatának csökkentése.
Mint a honlapjukon olvasható „az elrettentés nem megfelelő módszer a bűnmegelőzésben, különösen a gyermekek esetében. Az elrettentésen alapuló megközelítés gyakran inkább a figyelemfelkeltést szolgálja.
A gyermekek alakuló személyiségük formálásához, megerősítéséhez kapaszkodókat és biztonságot keresnek. Napjainkban a család szocializáló, a társadalmi kontrollt és normákat közvetítő szerepe változik, sokak szerint válságban van. A legtöbb esetben a hagyományos szocializációs tér már nem tud megfelelő viselkedésmintákat és biztos hátteret nyújtani. Egyre kevesebb azoknak a közegeknek a száma is, amelyek lehetőséget nyújtanak az erkölcsi normák kialakítására, a társadalomba való beilleszkedésre. Mindez hatással van a felnövekvő nemzedék gondolkodásmódjára, világhoz való viszonyára, életszemléletére is.
Könnyű prédájává válhatnak bármilyen csoportosulásnak, eszmerendszernek, amely ezt a biztonságot látszólag megadja számukra, és a valahová tartozás érzését nyújtja. (…)
A bűnmegelőzést és szemléletformálást már a legkisebbeknél érdemes elkezdeni, hiszen nyitottak a világra, könnyen befogadják a számukra érthető formában közvetített üzeneteket, szemléletmódjuk formálható, hosszú távon beépülhetnek a megismert és elsajátított ismeretek és készségek.
Az Egyesület által kidolgozott Pici-kék „kincsestár” elsősorban – de nem kizárólagosan – 4-6 éveseknek ajánlott 10 komplex foglalkozás anyagait tartalmazza. Ehhez kapcsolódik egy tanári kézikönyv óvodapedagógusoknak (óratervekkel, segéd- és háttéranyagokkal, továbbá egy foglalkoztató munkafüzet kisgyermekeknek.
A foglalkozások egy része nemcsak az óvodás gyermekeknek, hanem szüleiknek is szól. A szülők számára 2-3 alkalommal az óvodapedagógus döntése alapján szervezhető rendkívüli szülői értekezlet, amelyen a választott témában tartanak foglalkozást a szülők számára.
A program megkezdése előtt javasoljuk, hogy az érintett csoportokban tartsanak szülői fórumot, amely után egy kérdőívet töltenek ki a szülők. A kérdések segítségével megismerhetjük a véleményüket a gyermeküket szerintük veszélyeztető problémákkal kapcsolatban.
Néhány téma a kidolgozott foglalkozásvázlatok közül:
- Ki a jó gyerek? Mit szabad – mit nem szabad? És miért?
- A mi családunk (a családi kapcsolatok jelentősége, az idősek tisztelete)
- Vigyázz magadra! (baleset- és veszélyforrások megismerése)
- Kivel barátkozol? (a társas kapcsolatok jelentősége)
- Közlekedési ismeretek
- Egyedül otthon
A 47 oldalas Pici-Kék kincsestár a www.bunmegelozesikozpont.hu honlapon érhető el.