Letölthető anyagok

Sulinyugi. Foglalkozások stresszkezelés témában kisiskolás, felsős és kamasz korosztálynak (letölthető)

A Sulinyugi csapata több ingyenesen elérhető, kidolgozott csoportfoglalkozással, és útmutatóval segíti a kisiskolásokkal, felső tagozatosokkal, kiskamaszokkal foglalkozó pedagógusokat, szakembereket stresszkezelés, pozitív megküzdési stratégiák témakörben. A foglalkozások gyerekcsoportoknak, teljes osztályoknak szólnak.

A sulinyugi.hu honlapon egy letölthető kézikönyv is elérhető, címe: Sulinyugi Stressz Kalauz. A kiadvány összefoglalja azokat a fontos információkat a stresszről és a stresszkezelésről, melyek a foglalkozások megtartásához, levezetéséhez háttértudást biztosítanak a pedagógusok, szakemberek (iskolapszichológusok, iskolai szociális segítők) számára. Az elméleti háttér mellett a foglalkozásokhoz tartozó gyakorlati tippek és egyéb érdekességek, hivatkozások is megtalálhatók a kézikönyvben. 

A kézikönyv itt érhető el >>

Egy hasznos TED-videót is ajánlanak a szerkesztők a kézikönyvben stressz témakörben, címe: Hogyan őrizd meg a nyugalmadat, ha tudod, hogy stresszelni fogsz? (How to stay calm when you know you’ll be stressed?) Az alábbi videóról van szó, magyar felirattal elérhető:

Az iskolai kiégéssel foglalkozik a Pszichodiák Instagram oldal, erre is a kézikönyv hívja fel a figyelmet, érdemes követni!

Részletek a kézikönyvből

Ahhoz, hogy sikeresen megküzdjünk a számunkra már kellemetlen mértékű feszültséggel jól jöhetnek
bizonyos stresszkezelő technikák. A számos stresszkezelő program ismeretes, melyek egyéni,
csoportos vagy szervezeti szinten igyekeznek különböző eszközökkel, megküzdési stratégiákkal
felvértezni az célcsoportot. Az ilyen programok 3 célját tudjuk megkülönböztetni (Urbán, 2022).

  1. Olyan stratégiák kidolgozására irányuló segítségnyújtás, mely a stresszor csökkentését,
    kiküszöbölését vagy elkerülését célozza
    . Pl.: időgazdálkodás javítása, asszertivitás,
    kommunikáció fejlesztése stb.
  2. Adaptívabb módszerek facilitálása a stresszválasz kifejezésére. Pl.: írás, testedzés,
    szélsőséges helyzetben a krízisintervenció is ide tartozik
  3. Olyan készségszintű módszerek elsajátítása, melyek csökkentik a stresszre adott fiziológiai
    válasz intenzitását. Pl.: relaxáció, átkeretezés.

    Kiemelt szerepe van stresszkezelésben a társas támogatásnak is. Három típusát különböztetjük meg: érzelmi támogatás (figyelem, megnyugtatás, törődés stb.), instrumentális támogatás (konkrét megoldásban, például anyagiakban segít), információkkal való támogatás (például maga a Sulinyugi program).

    A problémamegoldás fejlesztése is egy lehetséges stresszkezelő technika.

Érdemes elmerülni a témában!

Az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ iskolai szociális segítői stresszkezelés, pozitív megküzdési stratégiák témában tart foglalkozásokat a 3. kerületi iskolákban iskolai – jellemzően osztályfőnök általi – felkérések alapján. Érdemes a szakembereket megkeresni ezzel az igénnyel!

További letölthető anyagok: https://sulinyugi.hu/letoltheto-anyagok (egyes letölthető segédanyagok csak regisztráció után érhetők el)

A Sulinyugi külön foglalkozik a pedagógus kiégéssel, a Pedagógus kiégés kisokos is szabadon letölthető kiadvány. Itt érhető el: https://sulinyugi.hu/dokumentumok/100

Hasznos tudnivalók szülőknek >>

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük