Letölthető anyagok

Szociális érzékenység fejlesztése játékosan, középiskolások körében. Letölthető módszertani segédletek

A szociális érzékenység fejlesztése a 14–18 éves korosztály körében is fontos, és iskolai keretek között is megvalósítható, pedagógusok, iskolapszichológusok, szociális segítők által. Az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ iskolai szociális segítői 3. kerületi középiskolában vállalnak ilyen jellegű feladatot is, osztályfőnökök felkérése alapján.

Egy korábbi, középiskolai pedagógusoknak összeállított, akkreditált módszertani segédlet remekül használható erre a célra. Iskolai és iskolán kívüli érzékenyítő programok kidolgozásához is támpontokat nyújthat, de a középiskolai korosztály szociális érzékenységének fejlesztéséhez is kiváló lehet.

A Segédletekben felsorolt programötletek és gyakorlatok többéves pedagógusi és tréneri tapasztalaton
alapulnak, a középiskolai korosztály oktatása-nevelése során kipróbált és fejlesztett módszerek. A gyakorlatok leírása mellett a program összeállítói kiemelt figyelmet fordítottak arra is, hogy az egyes gyakorlatok alkalmazási lehetőségeire is példát adjanak.

Az érzékenyítő munka a pedagógusok személyes részvételét és bevonódását is feltétlenül igényli, ami azt jelenti, ha iskolapszichológus vagy szociális segítő vezeti a foglalkozásokat, az osztályfőnökök lehetőség szerint aktív résztvevőként kapcsolódjanak a programhoz. A személyes érzékenyítési tapasztalat előfeltétele a diákokkal végzett érzékenyítő-nevelő munkának.

Fontos leszögezni, hogy az érzékenyítés csak lépésről lépésre történhet, tehát érdemes a tanév folyamán több alkalmat ilyen jellegű foglalkozásra szánni.

A 72 oldalas segédlet ITT érhető el, a gyakorlatokhoz részletes leírás tartozik, emellett az is látható, hogy az adott program mennyi időt vesz igénybe, hány résztvevővel, milyen helyigénnyel, szabadtéren vagy beltéren valósítható meg, milyen kellékek szükségesek a foglalkozás levezetéséhez.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük