Hasznos információk

Csaknem háromezer eltűnt gyermek 14 év alatti. Fontos, hogy a rendőrség minél előbb értesüljön az eltűnésről!

„Rendkívül aggasztó tény, hogy évente átlagosan közel 20 ezer esetben érkezik a rendőrséghez bejelentés kiskorú eltűnéséről” – hívja fel a figyelmet a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány.

Korábbi jelentések szerint csaknem háromezer eltűnt gyermek 14 év alatti. Magyarországon évente valamivel több mint 18 ezer kiskorú eltűnéséről érkezik bejelentés a rendőrséghez, közülük 15 ezren 14 év felettiek.

A Kék Vonal tájékoztatása szerint száz körül van azok száma, akik sosem kerülnek elő.

Az eltűnésük ideje során könnyen balesetek és bűncselekmények áldozatává válhatnak a gyerekek. Sokan ilyenkor találkoznak először kriminalizált rétegekkel, és bűncselekmények áldozatává, vagy akár maguk is bűncselekmények elkövetőivé válnak. Az úton lévők hamar találkozhatnak olyan közeggel, felnőttekkel, akik kihasználhatják a tapasztalatlanságukat. Esetleg segítenek nekik valamilyen formában, de cserébe prostitúcióra kényszeríthetik őket, kábítószert adhatnak nekik, vagy bűncselekményekbe vonják be őket.

Az eltűnéseket a közetkező kategóriákba sorolhatjuk:

●     A szakellátás intézményeiből szökésben lévő gyerekek

●     Családból szökésben lévő gyerekek

●     Eltévedt gyerekek

●     Családon belüli történetek (speciális eset, ilyen, amikor válás után az egyik vér szerinti szülő vagy annak családja viszi el, vagy nem engedi vissza láthatásról a gyereket)

●     Kísérő nélküli kiskorú menekültek (jellemzően valamilyen társadalmi krízishelyzet miatt keltek útra)

Az eltűnések zöme szökés. A szökésben lévő fiatalok gyakran menekülnek valami elől.

Mit tehet a szülő, ha eltűnt a gyermeke?

Ha a szülő a tizenéves gyerek telefonját nem éri el, hívja a barátait, vagy akikkel a gyermek utoljára együtt tartózkodott. Ennél a korosztálynál többségében arról van szó, hogy kitolják a szabadságuk határait, tovább maradnak egy szórakozóhelyen, társaságban nem figyelik az időt, esetleg lemerült a mobiltelefonjuk – véli a Kék Vonal. Mindig az adott gyerek személyiségétől és a konkrét körülményektől függ, hogy van-e ok aggodalomra. Mindemellett a gyerek akkor lehet „önjáró”, ha felelősséget tud vállalni önmagáért, ha meg tudja ítélni a vészhelyzeteket.

Ha a helyzetet veszélyesnek ítéli meg a szülő, feltétlenül hívja a 112-t, hogy a rendőrség minél előbb értesüljön az eltűnésről!

Érdemes rokonoknál, ismerősöknél, iskolánál, iskolatársaknál érdeklődni, hogy látták-e, beszéltek-e vele, utalt-e arra, hogy el akar szökni, és hogy hova készül. A közösségi háló is használható információszerzésre. Keressék fel azokat a helyeket, amiket a gyermek szívesen látogatott. Egy krónikus beteg esetében, vagy rossz lelkiállapotban lévő, mentális betegségben szenvedő gyereknél, ha felmerül a gyanú, hogy valamilyen szert használ, vagy úgy érezzük, hogy veszélyben van, azonnal kell cselekedni, és bevonni a rendőrséget!

Amikor megkerül a gyerek, akkor nagyon fontos keresni az eltűnés valódi okait, és nem megelégedni olyan felszínes megállapításokkal, hogy “kalandvágy”, “rossz bizonyítvány”, vagy a “rossz társaság” okozta az eltűnést. Nagyon fontos mindent megtenni, hogy a szökés ne ismétlődjön, hogy ne érezze a fiatal, hogy még erősebb jelzésekre van szükség ahhoz, hogy a környezete a segítségére siessen.

A Kék Vonal cikke ITT olvasható >>

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük