Hasznos információk

Amikor egy gyerek magát bántja. Fontos tudnivalók a gyermekkori önsértésről, a segítségnyújtás módjairól

Ijesztő lehet, ha egy gyermek csak azzal tudja csökkenteni magában a felgyülemlett feszültséget, élettelen tompaságot, hogy megvágja, megégeti magát, esetleg körzővel üvegdarabbal okoz sérülést, fájdalmat magának – hívja fel a figyelmet a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány.

Miért történhet mindez? Mit tehetünk szülőként, pedagógusént?

Az önsértés (leggyakrabban falcolás/vagdosás, de lehet szándékos égetés vagy egyéb fájdalom okozás) olyan viselkedések összefoglaló neve, amelyek célja a test szándékos károsítása.

Az önsértés eszköze gyakorlatilag bármilyen tárgy lehet: ha nem jutnak borotvapengéhez, alternatív eszközöket használnak (tollkupakot, üvegek kupakját, ollót, törött üveget, bankkártyát), bármit, amivel képesek sebet ejteni. A leggyakrabban választott testrészek a karok és a lábak, de a mellkas, a has és a combok is ott vannak a listán.

Bár a környezet sokszor arra gondol, hogy aki bántja magát, meg akar halni, az önsebzések nem feltétlenül öngyilkossági céllal történnek. A szakirodalom külön kategóriaként említi az öngyilkossági és a nem öngyilkossági céllal végzett önsértést.

Az önsértés leggyakoribb megjelenési formája a vagdosás, amit sok helyen falcolásként emlegetnek. Sok tizenéves látja ezt a kortársaitól, és ha azt érzi, nincs más eszköze a sok negatív érzést csökkenteni vagy éppen, hogy végre érezni valamit, akkor ezt próbálja ki először.

A nem öngyilkossági szándékkal végzett önsértés jellemzően 12-14 éves kor körül kezdődik, az előfordulása magasabb a serdülők között (15-46%), mint felnőtteknél (kb 4%), az általános serdülőpszichiátriai eseteknél pedig mintegy 50%, esélyét majdnem minden pszichiátriai diagnózis növeli.

A lehetséges okokról, a beavatkozás módjairól a Kék Vonal weboldalán található részletes összeállítás, a cikk elsősorban a fiatalokat szólítja meg, de szülőknek, pedagógusoknak is hasznos lehet.

További cikkek, hasznos információk, segédanyagok önsértés témában>>

Ha gyermekként érintett vagy a fenti témában, vagy aggódsz valakiért, hívhatod a Kék Vonalat a 116-111-es díjmentesen hívható telefonszámon!

A Kék Vonal szülők és szakemberek (pl. pedagógusok) hívását is fogadja. Telefonszám: 116-000

A témához kapcsolódóan – nemcsak tiniknek, szakembereknek, szülőknek – ajánljuk a Pagony Kiadó Tilos az Á Könyvek egyik kiadványát, a Sebek (Everybody Hurts) c. könyvét, melyet Eve Ainsworth írt (Demény Eszter fordította magyarra).

Fülszöveg

Hogyan is lennél képes megbirkózni a jelennel, ha nem tudsz szembenézni a múlttal?
A magabiztosnak tűnő és népszerű Gabinak van egy titka – olyan borzasztó titka, amit nem mondhat el sem a családjának, sem a legjobb barátnőjének… Vajon el tudja rejteni azt, ami látszik?

Az önbántalmazás mára a kamaszkor velejárója, a fiatalok egyre gyakrabban maradnak magukra a kétségeik között, és mikor nem tudnak megbirkózni a problémáikkal, a fizikai fájdalomban keresnek megkönnyebbülést. Ezek a gyerekek és a környezetük óriási bajban van, amin csak az érzelmi okok felgörgetése és kibeszélése segíthet. Magyarországon a legtöbb gimnáziumi osztály érintett – még ha nem is mindig látszanak a sebek.

Eve Ainsworth újabb könyve önmaguk és mások elfogadásában segíti a fiatalokat, miközben hidat épít a kamaszok és a felnőttek között. 

pagony.hu/sebek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük